אורית פז

 

יום האישה הבינלאומי הממשמש ובא הוא הזדמנות מצוינת על מנת להאיר בזרקור על אחת הנשים מעוררות ההשראה באגף הספורט העירוני, ומי שפועלת ללא לאות למען אוכלוסיות התושבים המגוונות בקריית אונו, מתוך חדוות עשייה וכמיהה לגוף ולנפש כאחד.

אז הכירו את אורית פז, אשת משפחה לתפארת המתגוררת בחדרה. היא נשואה + אמא ל-3 בנים, נועם, מעיין וזהר. בהשכלתה היא בוגרת תואר ראשון בחינוך גופני (כולל התמחות בעבודה עם בני הגיל השלישי במכון וינגייט) לצד תואר שני בתקשורת. מזה למעלה מ-3 עשורים היא עובדת כמאמנת לגיל הרך, נשים, נערות, מבוגרים לאחר התמודדויות בריאותיות שונות, וכמובן בעבודה מסורה מול אוכלוסיית הוותיקים.

מדוע בחרת להתמקד בעבודה דווקא עם בני הגיל השלישי?

''עם יד על הלב, אני חייבת לציין שמצאתי את אזור הנוחות שלי, המקום בו אני מרגישה מוערכת ובעלת השפעה גדולה על חייהם של רבים. עבורי עצם האפשרות לעבוד עם בני הגיל השלישי זהו סיפוק אדיר. מאז ומתמיד הייתה לי תשוקה בעבודה עם דור הוותיקים, מתוך רצון שלא להתייחס אליהם לפי הגיל הכרונולוגי, אלא בהתאם ליכולות התפקודיות והגופניות שלהם.

מתוך התפיסה הזו בניתי 'סופרמרקט' של פעילויות גופניות, פרויקט רחב היקף שחובק בתוכו מגוון פעילויות המותאמות כל לגיל, כך שכל אחד או אחת יוכלו למצוא בה את עצמו, ללא קשר למשקל, מגבלה מפרקית, ניתוחים ועוד.

אילו פעילויות גופניות קיימות בעיר אוכלוסיית הגמלאים?

הפעילויות כוללות, בין היתר, התעמלות במים, יוגה, פלדנקרייז, פילאטיס, שיעורי יציבה בתנועה מודעת (שיטה מיוחדת שפיתחתי), ריקודי עם, התעמלות בונה עצם, התעמלות הוליסטית על כסא, התעמלות בריאותית, קבוצות פטאנק, טניס שולחן ועוד. כל אלו מתקיימים במסגרת שיעורים פתוחים בפארקים העירוניים בקריית אונו (רייספלד, צה''ל וורשה) באוויר הפתוח ותחת כיפת השמיים.

פעילויות נוספות שאנחנו מקיימים באגף כוללות יום עיון בנושא בריאות וספורט, כמו גם יום ספורט ייעודי במסגרתו אנו חושפים את הקהל לשיטות אימון חדשות והרצאות מעניינות ו-2 טיולים בשנה הכוללים 'חגיגה' של הליכה משמעותית בחיק הטבע.

דרך הפעילות הגופנית אני רואה עד כמה בני הגיל השלישי נתרמים, הביטחון העצמי שלהם עולה, והם זוכים לתחושה של חיות וחיוניות, לצד רצון לזוז, לנוע ולחייך אל העולם. מעבר לכך, נוצרות חברויות בקבוצות של הגמלאים שנשארים יחד לשתות קפה ולהעביר את הזמן בנעימים. מילה טובה מגיעה גם למערך המדריכות המקצועיות שמלוות אותי, נשים לבביות ואכפתיות, שהן חלק בלתי נפרד מסוד ההצלחה שלנו''.

מהו ''האני מאמין'' שלך?

''הרצון לשלב בין הגוף לנפש הוא חלק בלתי נפרד ממני, אותו אני מנסה להעביר קדימה לכמה שיותר אנשים. אני מאחלת לעצמי שאמשיך לעבוד עם אותה תשוקה שבוערת בי כיום, ושואפת שיגיעו לפעילויות שלנו בפארקים כמה שיותר גמלאים. אני קוראת לכולם, במיוחד אחרי תקופת הקורונה רצופת הבידודים והסגרים, שייצאו החוצה לפארקים. חשיבות ההקשבה לגוף וההתייחסות אליו הם בגדר 'האוכל' שאנו מכניסים לתוך המחשבה והתנועה שלנו. בנוסף, ידוע כי כל תנועה כוללת בתוכה גם שינוי אנרגטי מבורך. בואו לזוז איתנו יחד, לא תצטערו על כך''.