השבוע התקיים בקריית אונו טקס הכרזת שימור בית העם ההיסטורי של העיר, שהיה המבנה הראשון של כפר אונו, והוקם במאי  1946. הטקס התקיים במעמד 40 המשפחות ממייסדי כפר אונו, יחד עם ראש העיר, ישראל גל, מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, רון מלכה,  סגן ראש העיר ומחזיק תיק השירותים החברתיים, ירון יעקבי,  מתנדבים ואנשי מקצוע המלווים את הפרויקט.

בית העם שימש במשך שנים כאחד מבתי הספר הראשונים ביישוב, כבית הדואר וכבית הוועד המקומי, שבו התקיימו ישיבותיו. במקום התקבלו החלטות אשר נגעו לחיי היום יום ביישוב, כמו גם בנוגע לפיתוח התשתיות שאפשרו את הרחבתו של היישוב, לדוגמא: אילו עסקים ייפתחו, איזה כבישים יסללו, היכן יוקמו גינות ויינטעו עצים לשיפור פני הכפר, היכן תמוקם תאורה, היכן תוקם המרפאה, אלו שכונות חדשות תוקמנה ועוד החלטות רבות. כמו כן התקיימו בבית העם האספות הכלליות של התושבים, חגיגות ואירועי תרבות שונים, כולל ערבי סרט מדי יום שישי.
במסגרת שימור בית העם, יתאפשר לכל תושב, באמצעות חוויה מוחשית, לצעוד בשבילי ההיסטוריה והתרבות של קריית אונו ולשמוע על התפתחות העיר מתחילתה ועד היום. המקום ישמש כמרכז מבקרים וכמרכז לימודי לתלמידי העיר אליו יוכלו להגיע וללמוד על ההיסטוריה העירונית בצורה חווייתית ומעניינת. בנוסף, בשעות אחר הצהריים, יתקיימו פעילויות, סדנאות, סיורים ואירועים קהילתיים. עבודות השימור יתחילו בעוד מספר חודשים ויכללו את ההיבט הפיזי והתוכני של המקום.

ישראל גל, ראש העיר: "הכרזת שימור בית העם כמרכז מורשת ותרבות מרגשת במיוחד וחשובה. במסגרת ההקמה ייבנו יסודות לבית חדש וראוי למורשת העיר ולעברה, שישמש כאבן שואבת להנחלת ההיסטוריה של העיר ולפעילות למען כל תושבי העיר שלנו."

בתמונה: נציגי 40 המשפחות המייסדות של כפר אונו.

צילום: עמי ורדי