שבוע שעבר התקיים בקריית אונו המפגש השלישי של הקבוצה לוויסות רגשי לילדים על הרצף האוטיסטי – חוג בלשי הרגשות. הקבוצה הינה ייחודית לאגף השירותים החברתיים בעירייה ופועלת עפ"י מודל  STAMP , פרוטוקול המבוסס על גישת הCBT . את הקבוצה מנחים אולגה גרון ואביאל חדד, עובדים סוציאליים בתחום האוטיזם המתמחים בטיפול בCBT-  .

מטרת הקבוצה היא ללמד את הילדים להתמודד עם רגשות שליליים, כגון כעס וחרדה, ולעזור להם לפתח כלים מעשיים המפחיתים רגשות שליליים ומעודדים רגשות חיוביים להתמודדות בחיי היום יום. הכלים כוללים מרכיבים של חינוך רגשי, הבנייה קוגניטיבית וארגז כלים של מיומנויות לוויסות רגשי.

ילדים עם אוטיזם פעמים רבות מתקשים להבין או לשלוט ברגשות שלהם, בייחוד כשמדובר ברגשות שליליים. הילדים יכולים לחוות קושי ביכולת לזהות ולתאר את מצבם הרגשי, ועלולים שלא להבין תחושות גופניות המצביעות על עוררות רגשית. אחת הסיבות לקשיים אלו יכולה לנבוע מעיכובים או ליקויים בתפקודי הניהול כגון: תכנון, ארגון, עיכוב התנהגות, וויסות עוררות רגשית. כתוצאה מכך ילדים עם אוטיזם יכולים להיחוות כילדים שקשה להתמודד איתם ותחושות   

התסכול מקשים על היכולת להשתמש באחרים כסוכנים חברתיים וכגורמים מרגיעים. הקבוצה שנפתחה באגף לשירותים חברתיים בקרית אונו, הינה קבוצה אינטימית של 4 ילדים, בה התכנים מועברים בצורה חווייתית של משחקים, סיפורים ופעילויות מותאמות.  

 

תמונה: המנחים בחוג/פעילויות בחוג

צילום: אגף השירותים החברתיים, עיריית קריית אונו