ב 9 בנובמבר לפני 84 שנים, התרחש אחד מציוני הדרך המצמררים של ההיסטוריה של העם היהודי: ליל הבדולח. הפוגרום, שהתקיים בו זמנית בכל גרמניה, התרחש בסיוע ועידוד פעיל של השלטון הנאצי שלקח בו חלק ושלהב את ההמונים.

בשבוע שעבר, בטקס מרגש בעיר התאומה של קריית אונו, דורמגן, עמדו אלה לצד אלה, ישראלים וגרמנים, יהודים ואחרים והבטיחו איש לרעהו: לעולם לא עוד! נמשיך לזכור ולהזכיר לדורי דורות.

דורמגן היא העיר התאומה של קריית אונו מזה 25 שנה והברית בין הערים קיימת כבר 30 שנה. ייסד את הקשר ראש העיר לשעבר דורון קרפ, אשר השתתף במשלחת לדורמגן, משלחת בה ייצגו את קריית אונו, ראש העיר ישראל גל, וסגניו, רון מלכה, עמי כחלון, ירון יעקבי ומשה דאלי.

במהלך הביקור ביקרו חברי המשלחת בגן ילדים חדש ובי"ס חדשני שהושקעו בו מיליונים, ביקרו בבית הספר Betina von Arnim שהוא למעשה בית הספר התאום של תיכון בן-צבי מקריית אונו, בו פגשו גם את התלמידים הגרמנים שחזרו בדיוק באותו היום מביקור גומלין בקריית אונו, ביקרו בבתי ספר נוספים והשתתפו בשלושה אירועים מרכזיים: ערב חגיגי לציון 30 שנות ידידות ו- 25 שנות ברית ערים תאומות, טקס חנוכת כיכר קריית אונו בעיר דורמגן וכאמור, טקס לציון 84 שנים לאירועי ליל הבדולח.  

ישראל גל, ראש העיר מסר: "גרמניה וישראל לעולם יהיו קשורות זו בזו משום הטראומה המשותפת של השואה שנושאים בליבם בני הדור השני והשלישי. שני העמים מצולקים, ולצערנו לא ניתן לקחת הדברים בחזרה, ויש להתמודד עם השלכות מעשי הדורות הקודמים. בזכות הקשר שנרקם בינינו, אנו עורכים מפגשים משותפים לאורך השנים בין בני הנוער משני הצדדים. במסגרת המפגשים האלה הם זוכים לסוג של ריפוי, מעצם ההיכרות והשיח עם ההיסטוריה והתרבות של שני העמים. באמצעות מפגשים ישירים, שיחות וביקורים במקומות היסטוריים בגרמניה ובישראל, שמים על השולחן את מה שקרה, אבל גם מפתחים היכרות אישית ומגלים שהמשותף גובר על השונה. וזה שם את פנינו לעבר עתיד טוב יותר לשני העמים.

לאחרונה העצמנו את החיבור וההיכרות ההדדית בכך שהוספנו למעגל הביקורים גם קבוצות הורים ותושבים." 

בתמונה: טקס הזכרון – ליל הבדולח

חנוכת ככר קריית אונו בדורמגן. מימין אריק לירנפלד, ראש העיר דורמגן. במרכז אובה שונדר יו"ר עמותת הידידות קריית אונו דורמגן וישראל גל ראש העיר קריית אונו

צילום: עיריית דורמגן