עיריית קריית אונו ועיריית יהוד-מונוסון קיבלו את אישור מועצות העיר להשיב כספים עודפים מתאגיד המים והביוב "מי אונו" לתושבים, ובכך לאשר החלטת דירקטוריון מי אונו לבצע החזר לצרכני התאגיד.

 

תאגיד המים "מי אונו" הוא בין התאגידים היחידים שרווחיים בזכות היותו ארגון המנוהל באופן יעיל ואפקטיבי ובזכות אחוזי גבייה גבוהים.

עד לפני כשלוש שנים, יכלו העיריות למשוך דיבידנדים מעודפי תאגידי המים. עם הזמן, הוטלו סנקציות על התאגידים והוחלט שהם לא יכולים להעביר את הדיבידנד ואת העודפים שנשארו לעיריות בחזרה, לבעלי המניות.

מכיוון שהחקיקה אינה עומדת להשתנות בזמן הקרוב, החליטו מועצת העיר קריית אונו, ביחד עם מועצת העיר עיריית יהוד-מונוסון למצוא את הדרך להשיב את עודפי הכסף שנצברו בתאגיד "מי אונו" לתושבים, במקום שישולם מס על רווחי התאגיד שיגיע לקופת המדינה.

בכך, מקווים ראשי הערים לשנות במקצת את רוע הגזרה בה הכספים העודפים אינם חוזרים לעיר ולתושבים שאותם הם משרתים, בייחוד כשלא ניתן לשנות תעריפים ולהוזיל מחירים מכיוון שמדובר בתעריף ארצי אחיד.

נוצר מצב לפיו, רשויות שהתאגדו בתאגידי מים וביוב כנדרש, לעומת רשויות שנשארו עצמאיות, נקנסות ומצבן מורע לעומת האחרות, בשל העדר אפשרות למשוך דיבידנדים.

החלטת מועצות העיר קריית אונו ויהוד-מונוסון, תאפשר השבה של כ 7,500,000 ₪ לתושבי שתי הערים כהחזר של מספר מאות שקלים לכל בית אב, למעט מגה צרכנים כמו קניון קריית אונו וקניון סביונים שיקבלו החזר כספי גבוה יותר.

הדרישה של עיריית קריית אונו ועיריית יהוד-מונוסון תהיה גם להשבת תשלום המע"מ.

בשתי הערים מתכוננים לתהליך ארוך ומתיש מול המדינה בכדי ליישם את החלטת דירקטוריון תאגיד "מי אונו" והחלטות מועצות העיר, להעביר את רווחי התאגיד לתושבים באופן ישיר.

ישראל גל ראש עיריית קרית אונו: "חוק תאגידי המים לא מיטיב עם התושב. זה בא לידי ביטוי בכך שהמדינה נהנית מהרווחים במקום התושבים. מזמן חשבתי שיש להחזיר את הרווחים המצטברים לתושבים. יוקר המחיה הבלתי נתפס בישראל גרם לכך שעיריית אונו לא מחכה יותר לטוב ליבה של המדינה והחליטה לפעול באופן עצמאי להחזרת הכספים לתושבים. אנחנו שמחים לחבור למהלך הזה עם עיריית יהוד-מונוסון ומקווים שרשויות נוספות  יצטרפו בהמשך."

יעלה מקליס ראש העיר יהוד-מונוסון "אני שמחה להיות שותפה להחלטה על השבת כספים למקבלי השירות מהתאגיד. ההחלטה הינה ערכית ומוסרית ורואה את  טובת איכות חייהם של התושבים ובעלי העסקים. יחד עם חברי, ישראל גל, רה"ע קריית אונו, אנחנו מחויבים לתהליך עד ליישום ההחלטה וקבלת אישור הממונה על תאגידי המים והביוב."