מתרגשים לשתף על פתיחת מועדון חברתי חדש בעיר מועדון "החברים". מועדון המיועד לילדים בגילאי 10 עד 13 בעלי צרכים מיוחדים בעיר.

המועדון נפתח בשיתוף פעולה בין האגף לשירותים חברתיים בסיוע של העובדת סוציאלית אולגה גרון (צוות מוגבלויות)  ואמא מיוחדת יפעת ארד.

הכל התחיל במפגש ספונטני בפעילות עירונית של "שוק קח תן" שארגנה הנהגת ההורים המיוחדים בעיר מטעם האגף לשירותים חברתיים. יפעת ארד פגשה בפעילות את לילך טרבינוביץ מנהלת האגף ואת מיכל קרני סגנית מנהלת האגף ואחראית תחום פרט ומשפחה, והציפה את הקושי והתסכול מכך שאין מסגרת חוגים מתאימה עבור ילדים עם צרכים מיוחדים בגיל של הבת שלה. לדבריה, ישנם חוגים פרטיים וחוגים של המתנ"ס אך הם אינם מתאימים לילדים אלו הזקוקים ליותר תיווך וחוגים המתאימים בסגנון שלהם לצרכי הילדים.

לדברי העו"ס אולגה גרון :"מדובר על ילדים שלרוב משולבים במסגרות חינוך מיוחד או משולבים בכיתות רגילות ובעלי חסך משמעותי בתחום הפעילות החברתית בשעות אחר הצהריים. למרות שהם משוועים לפעילות חברתית ולהכיר חברים חדשים הם נותרים ללא מענה והרבה פעמים מבלים מול המסכים בבית".

לדברי יפעת ארד "החזון הוא שהמועדון יהווה בית קהילתי לכלל הילדים בעיר. ילדים "רגילים" וילדים עם קשיים חברתיים ישולבו ביחד עם הילדים עם הצרכים המיוחדים בפעילות מהנה וכייפית וייהנו מחוגים איכותיים. מסגרת חברתית משמעותית שבה ייווצרו חברויות ואחווה משותפת בין כלל הילדים מכל הסגנונות. הייתי רוצה שבעתיד יהיה ניתן להרחיב את פעילות המועדון לטיפולים פארא רפואיים, הכוונת הורים, הרצאות בנושאים שונים ועוד".

על פי החזון,  התקווה היא שהמפגש הבלתי אמצעי בין הילדים יעזור לפתח יחסים חברתיים ויתרום לחברה שוויונית יותר, לקבלת השונה, להערכה העצמית גבוהה יותר הן של הילדים המיוחדים והן של הילדים "הרגילים", יגביר את תחושת השייכות ובתקווה יצמיח גם דור סוכני שינוי חברתי בתחום השוויון החברתי בעתיד.

כיום מועדון "החברים" פועל בימי ראשון ורביעי מהשעה 16:00 עד השעה 18:00 והוא כולל חוגים מגוונים: יוגה, תיאטרון, בישול, אומנות, מוסיקה, פעילות חברתית משחקית. בזמן החוג מלווים את הילדים סטודנטים ומתנדבים.

לפניות וברורים: אולגה גרון, עו"ס מוגבלויות 03-3734616 מייל: [email protected]

ילדים במועדון

צילומים: אגף הרווחה עיריית קריית אונו