באגף הרווחה והשירותים החברתיים בקריית אונו שמחו לבשר על מענה טיפולי חדש:  טיפולים רגשיים לילדים באמצעות כלבים, המועבר ע"י מיטל אשרי, עובדת סוציאלית במקצועה ומאלפת כלבים.

כלבנות טיפולית מיועדת בעיקר לעבודה עם ילדים בעלי קשיים רגשיים, או ילדים עם התנגדות לטיפולים הקלאסיים שדרך הכלבים נוצר הקשר הטיפולי. כיום, בעידן הקורונה, אנו עדים יותר ויותר לילדים שפיתחו בעיות רגשיות כגון חרדה, דיכאון, והסלמה במצב רגשי שלעיתים לא היו קודם. נסיבות אלו גרמו לביקוש רב למענים רגשיים לילדים.

האגף לשירותים חברתיים בעירייה מכיר בצורך זה ונותן מענה במגוון טיפולים רגשיים (ביניהם גם טיפולים רגשיים באומנות) וכן גם לאחרונה, טיפול באמצעות כלבים.

הטיפול באמצעות כלבים הגיע מתוך מחשבה על כל אותם ילדים שזקוקים למענה רגשי אולם מביעים התנגדות לטיפולים הקלאסיים. כשמושיבים ילד בחדר טיפולים הוא מבין שמצופה ממנו לדבר. כאן אין את המחויבות הזו. כאן המוקד הוא ביצירת הקשר הרגשי עם הכלב ועל ידי כך עם המטפלת. הכלב משמש כלי השלכתי לעולמו הפנימי של הילד. הכלב מגיב אליו מקבל אותו ללא תנאי ואף מציב גבולות בהתנהגות מכבדת.

הקשר בין ילד- כלב- מטפלת הוא הקשר הטיפולי. הקשר הזה נותן מענה לחרדות, חיזוק ביטחון עצמי, התמודדות עם הצבת גבולות, תחושת העצמה ומסוגלות, והכל עם המון חום ואהבה וקבלה ללא תנאי את הילדים .

מי הם הכלבים? הכלבים הם כלבי בית וחצר, שגדלים במשפחה עם ילדים קטנים, הנמצאים בתוך להקה קיימת. הם ממושמעים והוכשרו לעבודה טיפולית.

מי מטפל?

הטיפולים מועברים על ידי עו"ס מיטל אשרי, עו"ס משפחה, שמזה כ 4 שנים עובדת באגף השירותים החברתיים בעיריית קריית אונו, בעלת ניסיון עשיר בטיפול בילדים ונוער ובני משפחותיהם בהתמודדות במצבים בשעת משבר. בעבר עבדה כחוקרת ילדים וקצינת מבחן לנוער כעו"ס מעצרים בכירה וכיום סטודנטית לתואר שני בעבודה סוציאלית. למיטל ניסיון וידע עשיר בעבודה עם כלבים ואילוף כלבים באופן לא פורמלי. השילוב בין עבודה טיפולית לעבודה עם הכלבים, נותן מענה רגשי  לילדים במיוחד בתקופה זו.

מיטל אשרי והכלבים

בתמונה: מיטל אשרי והכלבים.

קרדיט: אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית קריית אונו