יום ראשון, 11.04.2021 |

טבע עירוני


עולם הפרפרים בקריית אונו 30/7/19

בשבת האחרונה יצאו תושבי העיר לסיור מרתק בעקבות עולם הפרפרים בקריית אונו.

הסיור התקיים ב"גינה הקהילתית ברנר" וסביבתה. במהלכו נחשפו המשתתפים למגוון הצמחים המקומיים באזור ופרחי הצוף המושכים פרפרים ואף זכו להשתתף בספירת הפרפרים הגדולה שהתקיימה באותו יום. בסיור נתקלו התושבים ב-7 מינים שונים של פרפרים: לבנין כרוב, לבנין צנון, צהובוני התלתן, לבנין הרכפה, כחלון האפון, כחלון האספסת ונמפית החורשף. המשתתפים נדהמו לגלות את מגוון הפרפרים ויופיים בטבע העירוני.

35

 בתמונה: ראש העיר בטיול עם המשתתפים

אופיר תומר, נציג אגודת חובבי הפרפרים סיפר כי בקריית אונו ניתן למצוא כ- 30 מיני פרפרי יום במהלך השנה. במידה ונשמור ואף נגדל בסביבת ביתנו את הצמחים הדרושים להם נוכל למשוך אותם לסביבתנו ולהגן על קיומם.

את הסיור יזמה מחלקת איכות הסביבה בעירייה בשיתוף אגודת חובבי הפרפרים בישראל במטרה להעלות את המודעות לנושא השמירה על מגוון הפרפרים והטבע העירוני באזורנו. במסגרת הסיור קיבלו המשתתפים מגדירים של פרפרי העונה והוזמנו להצטרף לקהילת ניטור פרפרים שעומדת לקום בקרוב בעיר ולהירשם לקורס מקצועי שיתקיים בנושא.

מה זה ניטור פרפרים ולמה זה חשוב?
הפרפרים הם לא רק צבעוניים, יפים ומושכים את העין, יש להם גם חשיבות עצומה עבור תהליכים בטבע. הפרפרים ידועים כסמן ביולוגי (ביו-אינדיקטור) לסביבה הטבעית, וקיומם יכול להעיד על מצבם של שטחי הטבע הפתוחים, המערכות האקולוגיות והמגוון הביולוגי. בעזרת ניטור פרפרים אפשר לזהות ביעילות יחסית נזקים סביבתיים שנגרמים בידי האדם ולהצביע על מיני בעלי חיים וצמחים אשר עשויים להימצא בסכנת הכחדה.

תכנית הניטור הלאומית של פרפרים בישראל הוקמה בדיוק למטרה זו.

טל מלוכנא, רכזת ניטור הפרפרים הלאומית, סיפרה למשתתפים כי מדובר בפרויקט מדע אזרחי, המבוסס על פעילות של מתנדבים מכל רחבי הארץ, במסגרתו נאספים באופן שיטתי נתונים על מצב הפרפרים בישראל. המתנדבים בפרויקט לומדים להכיר ולזהות מיני פרפרים האופייניים לארצנו ומבצעים ניטור שלהם במסלול קבוע אחת לשבועיים.

בקריית אונו למעשה נקיים לראשונה ניטור פרפרים המותאם לטבע עירוני והתכנים וההכשרה יוחדו למטרה זאת. מדובר מבחינתנו בפיילוט עירוני ראשוני מסוגו בארץ ויש לנו בו עניין רב, סיפרה.

כיום פועלים מעל ל-130 מסלולי ניטור ברחבי ישראל, מן הגולן ועד אילת, ומתנדבים מוסיפים להצטרף למערך הניטור הארצי ההולך וגדל. המתנדבים עוברים קורס מקצועי החושף אותם לעולם המופלא של הפרפרים ומכשיר אותם להיות מנטרים במערך המדעי של הפרויקט.

קהל מנטרי הפרפרים בישראל מורכב כיום משש קהילות ניטור ומנטרים עצמאיים הפרוסים ברחבי הארץ. דרך ניטור הפרפרים חברי הקהילה מתחברים לטבע בסביבת ביתם, לומדים על הצמחייה הטבעית וחשיבותה (צמחים פונדקאים ופרחי צוף) וערים לשינויים בטבע ולחשיבות שימור השטחים הפתוחים. גם עיריית קריית אונו מצטרפת למערך הניטור הארצי על ידי הקמת קהילת ניטור מקומית שתאפשר לתושבי המועצה לקחת חלק בפרויקט הלאומי.

רוצים לקחת חלק בתכנית ניטור הפרפרים הלאומית?

לפרטים נוספים והרשמה:

אגף שפ"ע- המחלקה לאיכות סביבה

03-5311219/ This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / עירית דרוב- 052-2644678

להרשמה לקורס- https://forms.gle/huhKtdNmvnV6U6Si6

134 


השעיר המצוי הוא דורס הלילה הקטן ביותר בישראל. אורכו כ-18 ס"מ ומוטת כנפיו היא כ-50 ס"מ


שעיר מצוי - טבע עירוני בקריית אונו (הגדל)30/05/2013
שעיר מצוי - טבע עירוני בקריית אונו 
מה קורה לחיות ולצמחים כאשר העיר דוחקת את רגליהם? כמה מהם יוכלו לשרוד בין הכבישים, בנייני הקומות, התאורה והרעש?
העלמות וצמצום של מגוון צמחים ובעלי חיים מזיקה גם לאדם ולסביבתו, יוצרת פגיעה באיזון האקולוגי ובאוזון.

 

 

בקריית אונו חושבים שיש לתת מקום גם לבעלי החיים המנסים להסתגל לחיי העיר ולכן הוקמו גינות קהילתיות, פינות ירק, פארקים, שדרות, חורשות עצי נוי ונשמרו שטחים ריקים לטובת מגוון מיני בע"ח עירוניים.

חלק מבעלי החיים המצליחים להסתגל לחיי העיר זקוקים לצמחיה, למים ולמזון.
מתוך מגוון בעלי החיים ניתן למצוא ציפור קטנה הנמצאת בסכנת הכחדה ושמה שעיר מצוי.

מי הוא השעיר המצוי?
עבור רובינו הוא מין שריקה מונוטונית, ספק דומה לקריאת הינשוף וספק נשמעת כמו מכ"מ, הנשמעת בשעות הלילה. השעיר המצוי הוא דורס הלילה הקטן ביותר בישראל. אורכו כ-18 ס"מ ומוטת כנפיו היא כ-50 ס"מ.

השעיר ניזון לרוב מצייד של חרקים, מכרסמים וזוחלים שונים, לכן נחשב כמועיל לסביבה.
הקול המתכתי שמשמיע השעיר הוא הכרזה טריטוריאלית. הוא עוצר בקיץ בארץ בדרכו מאירופה לאפריקה ובחזרה, ואוהב לקנן על עצים גבוהים בחורשות דלילות ובמטעים כמו דקלים או זיתים.

השעיר המצוי הוא ערך טבע מוגן וככזה אסור לפגוע בו או להטריד אותו ללא היתר מרשות הטבע והגנים. רשות הטבע והגנים מגינה בחירוף נפש על זן נדיר זה, והעיר מתברכת בנוכחותו.

השעיר מוזכר בתנ"ך בספר ישעיהו פרק י"ג פסוק כ"א:
"וְרָבְצוּ שָׁם צִיִּים וּמָלְאוּ בָתֵּיהֶם אֹחִים וְשָׁכְנוּ שָׁם בְּנוֹת יַעֲנָה וּשְׂעִירִים יְרַקְּדוּ שָׁם"