בימים אלה הסתיימה העלאתם לאינטרנט של  מסמכי הארכיון ההיסטורי של קריית אונו והנגשתם לקהל הרחב. התחלת המבצע בהחלטתו של ראש העיר  ישראל גל,  עוד בשנת 2016, לתת אור ירוק למיזם. החומר שהועלה הוא משנת הקמת היישוב ב-1939  ועד 1970.  החומר כולל פרוטוקולים וחומרים, שאורגנו בקרטונים ובמעטפות לפי נושאים ושנים על ידי רענן רשף, יקיר העיר,  אשר ניהל את הארכיון בהתנדבות במשך עשרים שנה. במשך 30 שנה הפכה קריית אונו מנקודת יישוב הכוללת  40 משפחות בראשית שנת 1940, למועצה מקומית עם אלפי משפחות. נקודות הציון הבולטות מבחינת ההתפתחות האורבנית הן: קליטה מוצלחת של תושבי המעברה (שבסוף שנות ה-50 מנתה עדיין כ-800 משפחות), קליטת תושבי גבעת ברכה ושיכוני העולים שבשכנותה, והיוזמה לבניית אזור קיראון – שכונה מתוכננת הכוללת אלפי דירות, בקנה מידה אורבני שלא היה כמותו בישראל.

כדי להקל על החיפוש באתר החדש נבחרו 16 נושאים מובילים, כגון: הקמת היישוב, המעברה, מערכת החינוך, עיתונות, זיכרונות ותיקים ואזור קיראון - כשבכל אחד מהם רוכזו קישורים לאירועים רלוונטיים.

שאולה הייטנר ונילי פורת-זיידמן  הובילו את תהליך הדיגיטציה של הארכיון,  בסיוע  נערים ונערות  מפרוייקט "מעורבות חברתית" ומתנדבים ותיקים מתושבי העיר. בשבוע שעבר, התקיימה פגישת הוקרה אצל ישראל גל, ראש העיר, בהשתתפות רון מלכה, ממלא מקומו ומחזיק תיק החינוך, ירון יעקבי, סגנו יחד עם המתנדבים והמתנדבות שעסקו בפרויקט חשוב זה, שהציגו בפניהם את עשייתם ואת האתר החדש והמוצלח.

תעודות הוקרה לפעילים בפרויקט מחשוב הארכיון

תמונה: תעודות הוקרה לפעילים בפרויקט מחשוב הארכיון

צילום: עיריית קריית אונו

 

לאתר הארכיון - לחצו כאן