גליה שילוח, מנהלת מגמת קולנוע ואלדד בוגנים, מורה המגמה, בתיכון בן צבי בקריית-אונו, יצאו בסרט דוקומנטרי חדש "מזרחים בקיבוץ".

גליה שילוח היא הבמאית והתסריטאית ואלדד בוגנים הוא צלם ומפיק הסרט. הסרט הוקרן בהקרנת בכורה ב-8/3/22 ומאז זכה להקרנות נוספות בסינמטק תל-אביב, במסגרת חודש "קולנוע נשי".  הסרט "מזרחים בקיבוץ" מספר את סיפורים של אלפים רבים, עולים מארצות ערב - מזרחים, שנקלטו בקיבוצים בשנות העלייה הגדולות. רבים מהם נשארו כחברי הקיבוצים וגם אלה שבחרו לעזוב - זוכרים את שהותם בקיבוצים כתקופת נעוריהם היפה. אלא, שקולם של אלפים אלה לא נשמע עד היום והנרטיב שלהם לא סופר עדיין.      

 

רבים כאמור, נקלטו בקיבוצים שנתרמו למשימה הלאומית של קליטת נערים ונערות מכל העולם. הללו גם מסרבים לשיח על קיפוח ואפליית מזרחים. שילוח מקווה לשנות במעט את נרטיב "הקיפוח" וטוענת כי "המזרחים" איננה קבוצה מונוליטית אחת ולא כולם חוו קיפוח והדרה. להיפך, ישנו נרטיב אחר שהגיע הזמן להשמיעו ולדון בו. במרכז הסרט - "גרעין אייל" - שהורכב מנוער עובד, שרובו הגדול הבריח את הגבול מסוריה לא"י. חלקם הגיעו לקיבוצים כבר כילדים וחלקם התגלגלו לשכונת-התקווה יחד עם משפחותיהם. במהרה הפכו למפרנסים של הוריהם בעבודות-דחק. הם ניצלו בזכות תנועת "הנוער העובד והלומד" שאספה אותם מן הרחובות ונתנה להם בית ומסגרת.  באמצעותה הפכו לגרעין שהלך להכשרה בקיבוץ בית השיטה והפך לגרעין המוביל של התנועה הקיבוצית דאז. בשנת 1954 נשלחו להציל את קיבוץ כיסופים, שעל גבול רצועת-עזה. גליה שילוח מלווה את חברי הגרעין, שהוריה הם מחבריו, במסע אישי וגיאוגרפי, המתאר בהרבה חמלה וקבלה את הקשיים אותם חוו חבריו. בתוך הפרטי והאישי עולות סוגיות חשובות לדיון - לגבי אמיתותו של הנרטיב המיוחס לחברה הישראלית על יחס מפלה של הקיבוצים כלפי המזרחים. הסרט זכה לביקורות טובות ואוהדות מהקהל עד כה, ויוקרן בשבועות הקרובים בסינמטק ת"א. יש לעקוב אחר המועדים בתכניית הסינמטק.

כרזת הסרט

בתמונה: כרזת הסרט