בבית הספר הדמוקרטי בקריית אונו פועלת תוכנית לימודים ייחודית ראשונה מסוגה בישראל בשם "מאדים בישראל" העוסקת בניסויי אנלוגי של חברת D-mars – ניסוי בשיתוף סוכנות החלל הישראלית והאוסטרית. במסגרת הניסוי הוכנסו  6 "רמונאוטים"  מכל העולם למשך 3 שבועות ל"הביטאט" מרחב מחיה המדמה חיים בתנאי קיצון.

במסגרת התוכנית הוכשרו גם מורי מדעים מרחבי הארץ ביניהם אבי שמיר, מורה למדעים אסטרונומיה וחקר החלל בבית הספר הדמוקרטי בקריית אונו. "מדובר בפרויקט עולמי חשוב מאד ושמחתי להביא את הפרוייקט לקריית אונו" מספר אבי. "במשך השנה הקרובה נעסוק בחקר, תוך התמקדות בשני נושאים: נושא הנחיתה, בגלל היעדר אטמוספירה, ומקורות אנרגיה חלופיים על מאדים. היה לי חשוב מאד  גם לנסוע  עם התלמידים למצפה רמון להביטאט".

על מנת לזכות בסיור ב"הביטאט", תלמידי ותלמידות הקורס נתבקשו להכין סרטון לקראת ביצוע משימת הנחיתה על המאדים. בסרטון התבקשו לאייש את החללית באנשי מקצוע מתאימים, ולצייד אותם בעשרה פריטים שישמשו אותם במשימה. תלמידי הדמוקרטי מקריית אונו יצרו סרטון המדמה תקלה בעת הנחיתה, זכו במקום הראשון ויצאו ליום מרגש ומלא חוויות במצפה רמון.

בביקור בהביטאט, התלמידים  בכיתות ז'-ט' לבשו חליפות חלל ואביזרים שנקשרו אליהן שיכבידו על התנועה, וכשהם לבושים בחליפות ביצעו ניסוי אנלוגי של  חיפוש מתכות באמצעות גלאי מתכות, על מנת להדגיש את הקושי של התנהלות בתוך חליפה מסורבלת.

רון מלכה מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק החינוך: "מערכת החינוך בקריית אונו מעודדת כל העת חשיבה מחוץ לקופסא ותוכניות לימודים ייחודיות. אני מברך את התלמידים על הזכייה בסיור המרתק. אומרים שהשמיים הם הגבול, אבל תלמידי קריית אונו מוכיחים כל העת שיש להם את היכולת לפרוץ ולגלות חשיבה מקורית."

תלמידים בחליפות אדומות במצפה רמון

צילום: בית הספר הדמוקרטי קריית אונו