שם הגינה: הגינה שבחורשה

 

כתובת

חורשת קובו (מול רחוב המעגל 16)

 

יום ושעות הפעילות

יום הפעילות הקבוע הוא יום שישי.
שעות הפעילות משתנות על פי עונות השנה:  קיץ 19:00- 16:00 . חורף 16:30- 13:30

 

שנת הקמה

2018

 

חזון הגינה

"הגינה שבחורשה" היא מעין שמורת טבע בלב העיר ,השוכנת בתוך החורשה הלימודית "קובו".

אלו העקרונות שעל פיהם הוקמה ומתוחזקת הגינה:

1.    גינת תועלת-  בגינה שתולים עצי פרי, שיחי מאכל, צמחי תבלין, פרחים למשיכת ציפורים ופרפרים, פרחי בושם וכ 15 ערוגות ירק עונתיות.

2.    הגינה כשמורת טבע ושמירה על איזון ביולוגי- על מנת ליצור גינה פורייה ועמידה ככל שניתן בפני מזיקים, הגינה שואפת ליצור איזון ביולוגי על ידי טיפוח פוריות הקרקע, שתילת מינים מגוונים של צמחים (בדגש על צמחיה מקומית) ועידוד של מיני החי השונים (התקנת תיבות קינון לציפורים, שתילת פרחי צוף וכו').

3.    לכל אדם הזכות לדעת לגדל מזון- בגינה הקהילתית הילדים והמבוגרים לומדים כיצד לגדל את המזון, להתחבר לעונתיות שבגידול הירקות ולטעום ירק אורגני שזה עתה נקטף. זו חוויה בלתי נשכחת במיוחד לאלו שאין ברשותם גינה פרטית. 

4.    מודל החקלאות השיתופית- חברי קהילת הגינה עובדים יחד בכל ערוגות הירק ומחלקים ביניהם את התוצרת.

5.    גינה ללא חומרים כימיים – אין שימוש בחומרי הדברה או דישון כימיים. התמודדות עם מזיקים נעשית בעזרת חומרים טבעיים בלבד.

6.    מקלט לפרחי בר- הגינה הקהילתית הוכרה כמקלט לפקעות של פרחי בר וטמונות בה עשרות רבות של פקעות, ביניהן רקפות, נוריות, חצבים ועוד, שניצלו מפרויקטים של סלילת כבישים, מסילות רכבת וכולי.

7.    חינוך הילדים לאהבת הטבע – הגינה מהווה פלטפורמה להרחיק את הילדים מהמסכים ולו לכמה שעות. ילדי הגינה משחקים באדמה, בבוץ, בענפים ובכל חומרי היצירה והמשחק שהטבע מעניק לנו, חינם אין כסף.

8.    חיי קהילה- בגינה נוצרים ומתהדקים קשרים חברתיים, והגינה משמשת כמרכז לפעילויות שונות התורמות להעצמת הקהילה, כמקום התכנסות בחגים וכמוקד לביטוי ויצירה של ילדים ומבוגרים כאחד.

9.    הגינה כמקום מרגוע למבקרים- הגינה הקהילתית מהווה מקום שאליו מגיעים מבקרים מכל האזור, גם כאלה שאינם פעילים בגינה. הגינה מאפשרת להם להנות מצמחיה פורחת ובציוץ ציפורים, בלב העיר.


צמחייה שניתן לראות בגינה

ירקות עונתיים, עצי פרי, שיחי פרי, צמחי תבלין, פרחי בר, שיחים ופרחים מושכי ציפורים ופרפרים.
 

טלי יעקובי שוורץ
רכזת הגינה שבחורשה