כללי

 • המחלקה שואפת לקדם את המודעות לאיכות הסביבה והפיתוח הבר קיימא בעיר ע"י פעילויות
  במסגרת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי.
 • פעילות חינוך סביבתית מתקיימת באופן שוטף בבתי הספר ובגנים לתמיכה בנושא ההפחתה במקור,
  עידוד שימוש חוזר ועידוד המחזור לסוגיו השונים (בשיתוף קרן הניקיון והמשרד להגנת הסביבה).
 • פעילות חינוך סביבתי בנושא מגוון מינים ושימור טבע עירוני – במע' החינוך ובקהילה.
 • טיפוח והדרכה של נאמני סביבה בקרב מוסדות הציבור וקהל התושבים בעיר.
 • קיום ערבי הסברה ותרבות, בהם תועבר אינפורמציה על המתרחש בעיר בתחום הירוק, והעשרה של נושאים
  ופעילויות תרבותיות חוויתיות ברוח הקיימות.

קבוצת המנהיגות הסביבתית

ביזמת המחלקה לאיכות הסביבה נפתח קורס המכשיר קבוצות תושבים שוחרי איכות סביבה לקדם יוזמות שלהם, כחלק מדאגתם לאיכות הסביבה והקיימות בעיר.
 

במהלך הקורס התגבשו קבוצות עבודה במספר נושאים:
פרוייקט בנייה ירוקה בעיר:
פרויקט המקדם את נושא הבנייה הירוקה בעיר, תוך אמוץ תקן 5281. מטרותיו העיקריות- ליצור סביבה ידידותית,

איכות חיים וחסכון באנרגיה

קו 100 רכיבה לעבודה:
פרויקט העוסק בנסיעה באופניים לעבודה- מטרתו ליצור קבוצת רוכבים מאורגנת לפי מקומות עבודה וכך לקדם את צמצום הרכבים על הכביש.

עידוד הפרדת פסולת:

פרויקט העוסק בחינוך הסביבתי בעיר- הפרויקט יתמקד בחינוך להפרדת פסולת במקור לשני זרמים, תוך עבודה עם אוכלוסיות שונות, תלמידים, תנועות הנוער, תושבים ועוד. הקבוצה תייצר סרטונים, תבדוק אפשרות התחברות לטלויזה הקהילתית, ותקיים סקר/שאלון בנושא סיבות להפרדת/אי הפרדת פסולת, וניתוח התוצאות כדי לקבל תובנות לדרכי פעולה בהמשך.

פארק רייספלד-פארקהילה:

הפרויקט עוסק בפיתוח וטיפוח הפארק ושימורו באמצעות הקהילה, שת"פ ויוזמות לפעילות עם גני הילדים ובית הספר הסמוך בנוסף למגעים עם העירייה על שינויים והמלצות לתחזוק הפארק. כמו כן עידוד הליכה ברגל לגנים וביה"ס דרך הפארק.

מרכז קיימות וטיפוח תרבות הגינות הקהילתיות בעיר:

הקמת מרכז קיימות לחינוך אקולוגי של אוכלוסיות שונות, העלאת המודעות הסביבתית ויצירת מרחב ליזום פרויקטים סביבתיים אקולוגיים. מטרת הפרויקט לפתח ולגבש קהילה ירוקה מודעת ופעילה. כבר הוחל בעבודה קהילתית יפה עם סקטורים שונים-תושבים, גני ילדים, בתי ספר.

שטחים פתוחים:

פרויקט פיתוח ושימור שטחים פתוחים בעיר -הפרויקט עוסק בפיתוח ובשימור שטחים פתוחים, וכולל סקר השטחים הפתוחים בקרית אונו. הפרויקט עשוי לשנות את מצב השטחים הפתוחים, לתת מענה לצורכי הקהילה בתחום איכות הסביבה ולהביא תועלת רבה לתושבי העיר תוך כדי שיתופם.

החורשה הלימודית על שם קובו ז"ל:

חורשת קובו הינה אתר ייחודי בעיר, מטרת הקבוצה לתת לו יותר נוכחות, להדגיש, להעצים ולהנגיש אותו לתושבים. הצוות ייצר מסמך המלצות להתאמת חורשת קובו לטובת התושבים ופועל ליישומן.א

איכות הסביבה והתנדבות בגינה הקהילתית ברנר בקרית אונו:

במסגרת "יום המעשים הטובים", במקום לבלות את זמנם בכיתה, ליד המחשב או בחצר בי"ס, החליטו ילדי כיתה ג'5 מבי"ס יעקב כהן להתנדב בגינה הקהילתית ברנר למען הגינה והסביבה.

בתאריך 29.3.17 הגיעו תלמידי הכיתה בלווית הוריהם ומחנכת הכיתה, מעיין פינצ'וק, לגינה, למפגש עם הטבע והקהילה המקומית, ובסיוע ההורים ופעילי הגינה הקימו ערוגות, שתלו, ליקטו ובישלו בחיק הטבע את אשר ליקטו.

כולם חזרו הביתה עם חוויה מעשירה מהמפגש עם הטבע והתרומה לגינה הקהילתית.

בתאריך 28.12.15 הוצגו הפרויקטים לפני ראש העיר ונציגי המשרד להגנת הסביבה, וקיבלו את ברכת הדרך.
לצפייה בכתבה שהתפרסמה בנושא הקליקו כאן.

סיור קורס התושבים:

איך עוברים את הקיץ בלי מזגן? איך מבצעים שיקום תעסוקתי החוסך בעצים?
בתאריך ה-5.9 יצאה קבוצת המנהיגות הסביבתית העירונית לסיור בין פרויקטים פורצי דרך בתחום הקיימות.
החברים ביקרו בחנות "סיפור חוזר" בתל אביב, מיזם שיקום תעסוקתי לבעלי צרכים מיוחדים בתחום הנפשי אשר
משלב איסוף ומכירה של ספרים בשימוש חוזר כתעסוקה שיקומית.

המיזם הינו אחד הפרויקטים של עמותת "שכולו טוב" הנותן מענה למאות נפגעי נפש שלא מצליחים להשתלב בשוק העבודה החופשי ומהווה בעבורם מקום תומך ללמידת קישורי חיים ועבודה. בו בזמן המיזם מקדם שימוש חוזר בספרים וחוסך כריתת עצים.
משם המשיך הסיור לבית הספר פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב. מבנה חדש שיפתח בסמסטר הקרוב, המיועד להיות הבניין הראשון בישראל שיזכה לדירוג המירבי של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה.
מדובר על מבנה חדשני שבין השאר יש בו מערכת מים אפורים אשר מטהרים את מי הכיורים והמקלחות לטובת השקייה בשטחים הירוקים של המבנה. וממזג את עצמו ללא מזגן באמצעות מים המתחממים על הקיר הדרומי של המבנה בטכניקת צינורות ואקום.
הסיור הסתיים בביקור ב"אחו לח" (wet land) ליד הוד השרון - פרויקט שהינו חדשני ברמה עולמית. בפרויקט זה עוברים מי השפכים של הוד השרון וכפר סבא רמת טיהור גבוהה ביותר, מה שמאפשר להחזיר את הזרימה לנחל הירקון ולשקם את המערכת האקולוגית סביבו.

חינוך סביבתי להפרדה במקור בגני הילדים בשנת 2014:

צוות הגן – גננת וסייעת, קיבלו הסברה מעמיקה בכל נושא ההפרדה במקור בדגש הפרדת הפסולת האורגנית אל הפח החום.
התקיימה הסברה לקראת הדרכה ליישום ההפרדה בקרב הילדים: קערה ייחודית בעת הארוחה, מעבר אל הפח החום הקטן, השלכה אל הפח החום החיצוני או אל הקומפוסטר.
הגננות קיבלו 3 מערכי פעילות חווייתיים ליישום בגן, וכמו כן מידע שוטף להעברה להורים ולתלייה בלוח המודעות בגן.
התבצעה בקרה על התהליך כעבור חודש מיום ההסברה.
במקביל חולקו ערכות פעילות של תאגיד ת.מ.י.ר.

לצפייה במסמך "הפעלת מרכזי הפרדה למיחזור בגן הילדים" הקליקו כאן.

חינוך סביבתי לקיימות בגני הילדים- תכנית הטמעה לגננות:
ההשתלמות כוללת חינוך סביבתי ערכי לגיל הרך, ומתקיימת זו השנה השלישית (בשיתוף המחלקה לאיכות הסביבה, משרד הגנת הסביבה ומשרד החינוך).
במהלך ההשתלמות לקבוצה של 20 גננות, התקיימו פעולות מגוונות להעמקת החינוך לקיימות וההיכרות עם סוגיות סביבתיות אקטואליות במערכת הקדם יסודית.
הגננות צפו בסרט המדובר "אומנות הזבל", סרט בעל מסר סביבתי חברתי. הסרט צולם לאורך שלוש שנים ומלווה את האמן הנודע ויק מוניז, אשר יצא למסע מביתו בברוקלין למולדתו ברזיל ולערימת הזבל הגדולה ביותר בעולם- ג'ארדים גראמצ'ו, הממוקמת בשוליה של ריו דה ז'נרו. שם הוא צילם חבורה של "קטדוריס" - ממייני זבל למחזור. הסרט מתאר מפגש מעורר השראה עם המלקטים וממייני הזבל המציגים כבוד בצל ייאוש.
בתחילת חודש ינואר ביקרו הגננות בגינה הקהילתית- גינת ברנר בה התוודעו לפעילות הענפה של הקהילה המקומית, המקדמת מיזם של טבע עירוני תוך הטמעת ערכים של פליאה, אהבה ושמירה על המגוון הביולוגי.

גנים ירוקים תשע"ד:

גאווה לכולנו: הגנים חרצית, אשכולית ורימון קיבלו תעודת הסמכה לגנים ירוקים מטעם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך בטקס חגיגי. ראש העיר אירח בלשכתו את צוותי הגנים ובירך אותם לרגל קבלת ההסמכה אשר מבטאת הטמעה מיטבית של אורח חיים מקיים בגן.
לשנת תשע"ה גן תלתן מועמד להסמכה ירוקה והגננת קיבלה אישור מועמדות בעקבות תכנית העבודה שהוגשה במסגרת התהליך.
כל גננות ההשתלמות ממשיכות ללמוד וליישם את הכלים להטמעת אורח חיים המושתת על חיסכון במשאבים- מים וחשמל, הפחתת פסולת והקמת גינות אקולוגיות בחצר הגן.

לצפייה בשלט עבור גן ירוק, הקליקו כאן.

הצגות יער:
zamir

ביום שישי 20.10.17 המחלקה לאיכות הסביבה ערכה בגינה הקהילתית הצגה יחודית בחיק הטבע לכל המשפחה: "הזמיר וקיסר סין".
תאטרון יער הוא תאטרון המציג ביערות ברחבי ישראל. העצים הם התפאורה, האדמה היא הבמה וקולות השחקנים וכלי הנגינה נשמעים באופן טבעי, ללא הגברה. כלי הנגינה (נבל וכלי הקשה) נעשו בעבודה עצמית. השחקנים והמוזיקאי, בהשתתפות פעילה של הקהל, הציגו באופן מרגש ומצחיק את הסיפור של אנדרסן, על המפגש בין טבע וטכנולוגיה. תושבים רבים השתתפו במופע ונהנו מאחר צהריים מענג ומופלא.
בחנוכה מתוכננת הצגה נוספת לתושבים: "לאה גולדברג- שירים וסיפורים": שחקן ומוזיקאי מספרים, מנגנים ושרים חומרים מוכרים ונפלאים של לאה גולדברג: מה עושות האיילות, כובע קסמים, שיר היקינתון, בארץ סין (גר צ'ן סו לין) ועוד...


חינוך סביבתי: תכנית "השביל שלנו" בגני הילדים בעיר 2019

יצאה לדרך תכנית "השביל שלנו" של עיריית קריית אונו בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, בהנחיה וליווי של "צעד ירוק". לתוכנית נבחרו 20 גנים ברחבי העיר ובמהלכה הגננות יוצאות פעם בשבוע עם הילדים לטיול בשביל מוגדר בסביבת הגן הקרובה. המטרה היא להרחיב אופקים על ידי חשיפה לסביבה הקרובה ולגלות את ההשפעה של האדם על סביבתו ולהפך. הילדים זוכים להתנסות ולהסתקרן במרחב, לומדים את ערכי הטיול ושמירת הטבע, עוקבים אחר השתנות הצמחים, מגלים מגוון מינים אופייני לעיר ומתנסים בלקיחת אחריות על סביבתם. בסיום הפרויקט יערך מפגש קהילתי מסכם.

האם גם אתם טיילתם בעיר בשעות הבוקר ונתקלתם בחבורת ילדי גן צוהלת ושמחה?

חינוך סביבתי- תכנית השביל שלנו בגני הילדים בעיר 2019

השנה ילדי הגנים בקריית אונו לא רק שרים "איך יודעים שבא אביב?" אלא גם חשים, מריחים, שומעים וטועמים את האביב שמסביב. כל זאת במסגרת תכנית ייחודית ושמה "השביל שלנו" ביוזמת המחלקה לאיכות הסביבה ובשיתוף אגף החינוך בעיריית קריית אונו, בהשתתפות המשרד להגנת הסביבה ובהובלת "צעד ירוק". התוכנית, שהתרחבה משנה שעברה, מופעלת השנה ביותר מעשרים גנים ברחבי העיר וזוכה להצלחה ולשיתוף פעולה של כל השותפים.

במסגרת התוכנית, ילדי הגנים יוצאים אל מחוץ לגן ומכירים את השביל שלהם. לכל גן נקבע שביל ייחודי בתהליך מסודר ומותאם לצרכי הגננת והילדים. לכל שביל ייחודיות משלו. בשביל של גן נחליאלי פגשנו כלבלב. חלק מהילדים רצו לקראתו וחלק פחדו. הליווי אפשר מפגש מבוקר ומעשיר ונשאלה השאלה – איך מתקרבים ומלטפים כלב? זו הייתה הזדמנות נהדרת להכיר את המרחב בו אנחנו פועלים, לבדוק את ההשפעה שלו עלינו ושלנו עליו, וללמוד משהו על מערכות יחסים. הילדים למדו להושיט את היד ולתת לכלב לרחרח אותם ואז "לקרוא" את שפת הגוף שלו ולהבין האם הוא מאפשר ליטוף.

עדי חסון, הגננת של גן "נחליאלי" המשתתף בפרוייקט מחדדת: "ליציאה ממרחבי הגן יש כמה תרומות. בפן האישי, כל ילד נחשף לריחות, מרקמים, טעמים. אני מרגישה שהילדים מפתחים את החושים דרך הטיול. פן נוסף הוא החברתי: מפגשים עם הזולת –אצלנו זה פועלי עירייה ושכנים. בפן הסביבתי הילדים מרגישים שהם חלק מהבריאה ונוצר חיבור הכי אמיתי ונכון. אני אוהבת לחשוב על התהליך ככזה שמאפשר להם לפתח אכפתיות באופן ספונטני".

השבילים מגוונים מאד: חלקם עובר בפארקים ובגינות הירוקות שבעיר, חלקם בחלקות בר קטנות אך משמעותיות מאד וחלקם ברחובות העיר. בכל רחוב ניתן למצוא את הקסם הסביבתי שלו וכחלק מתהליך הליווי המקצועי בתוכנית הגננות נחשפות ולומדות על האלמנטים האלו. מעבר לכך, כמובן שהשבילים תמיד בטיחותיים להליכה.

נעמה ראובן, הגננת של גן "ארז" משתפת: "הערך המוסף המרכזי שהתוכנית "השביל שלנו" מעניקה לילדי הגן ולי הוא החינוך המשמעותי והחוויתי לסביבה נקיה ויפה למען ביטחונם והנאתם של בעלי החיים והצומח כמו גם לנו, בני האדם. אנחנו לומדים להתבונן באמת על מה שקורה בסביבתנו תוך חקירה והנאה ותשומת לב להשתנות".

לתוכנית "השביל שלנו" יש גם אדוות חיוביות לקהילה. עדי מגן נחליאלי מוסיפה בהקשר זה: "העובדה שהילדים מהגן שלי יכולים לצאת ולטייל באותו השביל של הגן שלנו גם אחה"צ עם ההורים והמשפחה שלהם יוצרת חיבור מיוחד של גן-בית כאשר הילדים מסבירים להורים על השביל ומלמדים אותם. זהו תהליך מעצים לכל הצדדים ולכן אני אסכם ואומר שהתוכנית הזו היא יוזמה מבורכת".

לכל אחד מאתנו זיכרון ילדות ירוק. איך אפשר לשכוח את זרעי החוביזה, הם הלחם הערבי שהיינו זוללים בתאווה? או את פרחי ההיביסקוס שהדבקנו על האף כמו פינוקיו? וכמה כיף לעטר את הראש בזר חרציות.. זוכרים?

התוכנית מקנה את הזכות הזו לזיכרונות ירוקים חיוביים שיפתחו את הילדים שלנו לגדול ולהיות מבוגרים אכפתיים לסביבה. אז בפעם הבאה שתראו את חבורת הילדים המטיילת נפנפו להם חזרה כי הקטנטנים שלנו מחפשים להיות בקשר עם הסביבה!