מהו קומפוסט?

קומפוסט (בעברית - דשונת או רקבובית) הוא חומר עשיר במינרלים הנוצר כתוצאה מפירוק חומרים אורגניים על ידי מיקרואורגניזמים בתנאי חום, לחות ואוורור מתאימים. קומפוסט מכיל מגוון של תרכובות חנקן, זרחן ואשלגן הנחוצות לצמחים ולכן הוא מהווה דשן מצוין. בנוסף הוא מאפשר אוורור טוב של הקרקע, חלחול של מים ואחזקתם בקרקע לאורך זמן.

מהו קומפוסטר?

קומפוסטר הוא מיכל מאוורר למיחזור פסולת אורגנית המתאים לשימוש בחצר הבית. ישנם סוגי קומפוסטרים של חברות שונות ובנפחים שונים הפועלים כולם על אותם עקרונות. ניתן גם לבנות קומפוסטר ביתי מחומרים ממוחזרים.
לתוך הקומפוסטר משליכים את הפסולת האורגנית המופרדת בבית וגזם מהגינה, והמיקרואורגניזמים שבקרקע מפרקים אותם לקומפוסט אותו ניתן לפזר בגינה לדישון הקרקע.

מדוע חשוב לייצר קומפוסט?

הקומפוסטציה הביתית היא שיטה יעילה להפחתת כמות הפסולת הנשלחת להטמנה ובתוך כך לקבל תוצר משובח לשימוש אישי. להבדיל מאיסוף פסולת רטובה על ידי הרשות, היתרון בהפעלת קומפוסטר ביתי הוא שהקומפוסט המתקבל בתהליך נשאר אצל התושב להעשרת הקרקע בגינה ובעציצים.

סבסוד קומפוסטרים ע"י העירייה

כשלב ראשון במדיניות עירונית שמטרתה הפחתה של הטמנת פסולת באדמה סבסדה העירייה קומפוסטרים לתושבים. כ- 200 משפחות בבתים פרטיים ובבניינים משותפים רכשו קומפוסטרים לשימוש ביתי. מחלקת איכות הסביבה בעירייה השתתפה בעלויות הרכישה וסיפקה ליווי ותמיכה מקצועיים בבית התושב למשך כשנתיים.
לאחר שהחלה קריית אונו בתהליך הפרדת אשפה לשני זרמים הסתיים מבצע סבסוד הקומפוסטרים וכרגע לא ניתן לרכוש קומפוסטרים דרך העירייה.

להוראות שימוש בקומפוסטר לחצו כאן